Wuzetka z bitą śmietaną

Ocena:

4.42 (210)

  • 3 godz. 30 min.
  • dla 10 osób
  • łatwy

Wuzetka to słynne warszawskie ciasto, które niegdyś było wizytówką niemal każdej kawiarni w stolicy. Wypiek ten składa się z dwóch blatów biszkoptu kakaowego, przełożonych kwaskowym dżemem lub powidłami i bitą śmietaną. Wierzch pokrywa polewa czekoladowa i zdobi kleks ze śmietany. Zobaczcie sprawdzony przepis na ciasto wuzetka, lepsze niż z cukierni.

Składniki:

  • jajka  6 szt.

  • cukier  200 g

  • mąka tortowa  130 g

  • kakao  70 g

  • woda  50 ml

  • herbata  250 ml

  • malibu  45 ml

  • śmietana 36%  1 l

  • cukier puder  80 g

  • żelatyna  16 g

  • gorzka czekolada  150 g

  • śmietana 30%  150 ml

  • dżem owocowy  250 g

Wuzetka z bitą śmietaną - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Do miski wsypujemy mąkę i kakao na biszkopt. Ostrożnie mieszamy rózgą kuchenną lub przesiewamy. Biała oddzielamy od żółtek, które odkładamy na później. Na początku zajmujemy się białkami, które ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Zaczynamy od małych obrotów, stopniowo je zwiększając, potrwa to około 2 minuty. Partiami dosypujemy drobny cukier, po każdej łyżce miksujemy na najwyższych obrotach przez minutę.

    Piekarnik nagrzewamy do 170°C w trybie pieczenia góra-dół. W tym czasie do białek dokładamy żółtka i miksujemy dosłownie przez 5 sekund na najmniejszych obrotach. Dolewamy zimną wodę, nie może być lodowata ani ciepła. Mieszamy szpatułką. Dosypujemy mąkę z kakao i łączymy składniki – powinna powstać jednolita masa, bez żadnych grudek.

    Dno formy o wymiarach 24x35 cm lub 25x37 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wlewamy ciasto i rozprowadzamy je równomiernie. Przekładamy do nagrzanego piekarnika na 30 minut, w razie potrzeby możemy wydłużyć czas. Wyjmujemy od razu po upieczeniu.

    wuzetka - biszkopt kakaowy
  • Krok 2:

    W czasie, gdy biszkopt się piecze, gotujemy wodę na herbatę, zalewamy ją i odstawiamy do wystudzenia. Do przestudzonej wlewamy Malibu lub sok z ananasa bądź z cytryny, jeśli wuzetkę będą jadły dzieci.

    wuzetka - herbata z malibu do nasączania
  • Krok 3:

    Jak biszkopt trochę przestygnie, ostrożnie odcinamy go od rantu. Wyjmujemy go ze środka z papierem do pieczenia. Nowy arkusz rozkładamy na desce lub blacie, na nim kładziemy odwrócony blat. Nasączamy go połową herbaty. Blaszkę myjemy i osuszamy albo używamy drugiej, o takich samych wymiarach. Wykładamy ją papierem łącznie z rantami (można wyciąć paski), sprawdzi się też folia rantowa. Ciasto kroimy w na dwie części, tak żeby powstały 2 blaty. 1 blat przekładamy na dno blaszki, smarujemy go dżemem z czarnej porzeczki (lub innym kwaskowym) lub powidłami śliwkowymi.

    wuzetka - biszkopt kakaowy z dżemem z czarnej porzeczki
  • Krok 4:

    Przechodzimy do ubicia śmietanki. Do 160 ml gorącej wody wsypujemy żelatynę. Mieszamy aż wszystkie kryształki się rozpuszczą. Odstawiamy ją do ostygnięcia. Śmietankę przelewamy do miski, odkładamy 3-4 łyżki na potem. Wsypujemy do niej cukier puder, ubijamy, zaczynając od najmniejszych obrotów, przechodząc stopniowo do największych.  Do zimnej żelatyny wlewamy odłożoną śmietaną, mieszamy do połączenia. Potem przelewamy ją do ubitej śmietany, łączymy je ze sobą. Zostawiamy ¼ śmietanki do zrobienia kleksów na ostatniej warstwie. Pozostałą przekładamy na blat z dżemem. Na niej układamy drugi blat i nasączamy go pozostałym płynem. Ciasto przekładamy do lodówki.

    wuzetka - ubijanie śmietany
  • Krok 5:

    Do rondelka wlewamy śmietankę 30% i podgrzewamy. Jak będzie gorąca, ale zanim zawrze, dokładamy do niej  czekoladę połamaną w kostki i odstawiamy rondelek. Mieszamy aż powstanie polewa czekoladowa. Może to potrwać kilka minut. Odstawiamy ją do przestudzenia. Wuzetkę wyjmujemy z lodówki, rozkładamy na niej roztopioną, jeszcze ciepłą czekoladę. Warszawskie ciasto ponownie chłodzimy, tym razem przez godzinę (czas ten nie został uwzględniony w klasyfikacji).

    wuzetka - polewa czekoladowa
  • Krok 6:

    Jak tylko czekolada zastygnie na wierzchu ciasta, wyjmujemy je. Do rękawa cukierniczego lub torebki z uciętym rogiem, przekładamy odłożoną śmietanę. Robimy  kleksy na wierzchu ciasta - będą wyznaczały granicę poszczególnych kawałków. Wuzetka powinna trafić do lodówki jeszcze na co najmniej 5 godzin lub na całą noc (czas ten nie został uwzględniony w klasyfikacji). Kroimy ją dopiero, jak mocno stężeje, inaczej śmietana pod siłą nacisku noża może wypłynąć ze środka.

    wuzetka

Porady

  • Zastanawiacie się, jaki krem do wuzetki zrobić? Klasyczny przepis bazuje na bitej śmietanie, ale coraz częściej można spotkać też inne warianty. Jednym z najpopularniejszych kremów do wuzetki jest ten przygotowywany na bazie masła, zsiadłego mleka, cukru pudru i cukru waniliowego – ma niezwykle kremową konsystencję, ale brakuje mu wyraźnego, śmietanowego posmaku. Krem do wuzetki z powodzeniem możemy przygotować również z serka mascarpone, śmietany 36%, cukru pudru, cukru waniliowego – ma gęstą, bardziej zwartą konsystencję.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Krótka historia wuzetki

Wuzetka nie bez powodu uznawana jest za jedno z najbardziej polskich ciast – niegdyś uważana za słodką wizytówkę PRL-u, dziś również świeci triumfy w wielu kawiarniach i na domowych przyjęciach. Prawdopodobnie deser ten powstał na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego stulecia, a jego nazwa pochodzi od warszawskiej trasy W-Z, przy której znajdowała się kawiarnia słynąca właśnie z wuzetki. Inna teoria mówi, że nazwa pochodzi od skrótowca – "wypiek z czekoladą" lub "wypiek z kremem". Popularną tezą jest również ta głosząca, że pochodzi ona od nazwy Warszawskich Zakładów Ciastkarskich, które miały jako pierwsze wypiekać wuzetkę. Co ciekawe, została ona wspomniana w kultowym filmie „Miś”, gdzie stanowiła ona jeden z ważnych deserów PRL-owskiej kawiarni.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne