Choć listki ze zdjęcia mogą się wam wydawać obce, to z pewnością kojarzycie ich owoce, czyli popularne orzechy. Wielu z nas regularnie kupuje je za niemałe pieniądze, ale okazuje się, że to wcale nie one są najcenniejsze. Zobaczcie, jak działają ich liście, a będziecie zrywali je pełnymi garściami. To prawdziwy skarb prosto z natury.

Niedoceniane liście, które warto przynieść do kuchni

Na zdjęciu powyżej widzimy leszczynę pospolitą, która słynie przede wszystkim ze swoich owoców, zwanych orzechami laskowymi. Nie każdy jednak wie, że oprócz orzechów, z leszczyny warto też zbierać liście, pączki, kwiatostany i korę, gdyż mają one równie dużo cennych właściwości. Dziś jednak skupimy się na samych listkach. Zwykle zbiera się je od końca kwietnia do początku sierpnia, więc sezon trwa właśnie teraz. Trzeba jednak pamiętać, aby zrywać liście leszczyny w słoneczne dni i suszyć je w ciemnym, przewiewnym miejscu. Dlaczego warto to zrobić? Zobaczcie, na co jest dobra leszczyna, a od razu zechcecie przynieść te listki do domu. 

liście leszczyny właściwości

Źródło: Getty/iStock

Liście leszczyny - właściwości

  • działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo,
  • mają właściwości moczopędne i napotne,
  • wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych,
  • regulują trawienie i zmniejszają wzdęcia,
  • odkażają skórę i przyspieszają regenerację tkanek,
  • pomagają na żylaki,
  • ułatwiają wyciszenie się i uspokojenie.

Aby skorzystać z powyższych korzyści, wystarczy zrobić prosty napar z liści leszczyny. Zobaczcie, jak zaparzyć taką herbatkę, aby wydobyć wszystko to, co najlepsze w leszczynie. 

Jak zrobić napar z liści leszczyny?

Przepis na napar z liści leszczyny jest banalnie prosty. Wystarczy tylko zalać 1 łyżeczkę rozdrobnionych suszonych liści 1 szklanką wody, a następnie gotować całość przez 3-5 minut. Gotowy napar przecedzamy i popijamy po pół szklanki 2-3 razy dziennie.

Pomimo wielu cennych właściwości, napar z leszczyny nie jest wskazany każdemu. Po pierwsze, nie powinny sięgać po niego osoby uczulone na pyłek kwiatostanów leszczyny. Należy też jednak pamiętać, że takiej herbatki nie poleca się również kobietom w ciąży i karmiącym (ze względu na brak badań na ten temat). Nawet jeśli nie macie takich przeciwwskazań, przed stosowaniem leszczynowej herbatki zawsze warto skonsultować się z lekarzem.