Macie w swoich ogrodach hortensje i już nie możecie się doczekać, aż pięknie zakwitną? Aby rośliny były w tym sezonie wyjątkowo okazałe i zachwycały dorodnymi kulami kolorowych kwiatów, warto zasilić je prostą mieszanką z kuchni. Nie musicie nic specjalnie kupować, bo wszystko, czego potrzebujecie, znajdziecie w słoikach zgromadzonych w spiżarni. To najprostszy sposób, aby błyskawicznie przygotować darmowy nawóz do hortensji. Spróbujcie, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać. 

Czym najlepiej podlewać hortensje?

Hortensje to rośliny kwasolubne, jednak nawet jeśli nie macie gleby o odpowiednim pH, możecie łatwo to zmienić, a wystarczy tylko woda z odpowiednim dodatkiem. Jak zakwasić wodę do podlewania hortensji? W sieci znajdziemy wiele porad na ten temat, a większość z nich opiera się na dodaniu soku z cytryny, kwasku cytrynowego, a nawet octu. Niektórzy radzą też, aby wykorzystywać w tym celu fusy z kawy, ale jest jeszcze lepszy pomysł, o którym zdecydowanie za mało się mówi.

Okazuje się bowiem, że wystarczy wlać do wody trochę soku z kiszonych ogórków, a w ten sposób nie tylko naturalnie ją zakwasimy, ale również wzbogacimy w cenny potas, niezbędny roślinom do prawidłowego wzrostu. Dzięki takiemu podlewaniu hortensje będą pięknie się rozwijały i bujnie kwitły przez cały sezon. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z tym dodatkiem, bo w przeciwnym razie, zamiast pomóc roślinom, możemy im zaszkodzić. W zupełności wystarczy więc mieszanka soku z ogórków i czystej wody w proporcji 1:10. 

hortensje nawóz

Źródło: AdobeStock

Co można podlać wodą z ogórków?

Co ciekawe, woda z ogórków sprawdzi się nie tylko do pielęgnacji hortensji. Warto wykorzystywać ją także do takich roślin lubiących kwaśną glebę. Wśród nich wymienić można na przykład takie gatunki jak:

  • magnolia,
  • azalia,
  • wrzos,
  • rododendron,
  • różanecznik,
  • borówka.

Inne zastosowania wody po ogórkach kiszonych

Na ogrodnictwie nie kończą się jednak zastosowania tego popularnego płynu. Do czego można użyć wody z kiszonych ogórków? Okazuje się, że ten często wylewany płyn świetnie sprawdza się jako składnik marynat do mięsa lub zamiennik octu w różnego rodzaju sosach i surówkach.

Jakby tego było mało, ten niepozorny płyn możemy też wykorzystać do czyszczenia miedzi z charakterystycznego nalotu. Nie wylewajcie więc jej więcej do zlewu, tylko stosujcie w kuchni i poza nią na przeróżne sposoby.